Всесвітній день донора крові 14 червня 2020р
«Подумай про інших. Здай кров.
Поділися життям».
Щорічно, 14 червня, у світі відзначається Всесвітній День донора крові. Рішення про його проведення прийняли у травні 2005 року на 58 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві.
Цей день, який щорічно відзначається з 2005 року, був заснований трьома організаціями, які виступають за добровільну безоплатну здачу крові: Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста, Міжнародною Федерацією організацій донорів крові і Міжнародним товариством з переливання крові.Він приурочений до дня народження Карла Ландштейнера (1868-1943), австрійського лікаря та імунолога, Нобелівського лауреата, який відкрив групи крові людини. Мета цього дня - підвищення обізнаності населення про необхідність безпечної крові та її компонентів, а також вислів подяки донорам, що добровільно і безоплатно надають свою кров для порятунку людських життів.
Ініціатором основного заходу Всесвітнього дня донора крові 2018 року є Греція, а виконавцем - Грецький національний центр крові. Глобальний захід буде проведено в Афінах 14 червня 2018 року.
Всесвітній день донора крові - особливий день, що відзначається на честь безоплатних донорів крові. Гасло кампанії 2018 року -«Подумай про інших. Здай кров. Поділися життям».Цьогоріч добровільне донорство популяризують як прояв безкорисливості, який має на увазі такі основоположні людські цінності, як здатність приносити добро й користь людям, не очікуючи в замін особистої вигоди чи користі. Система добровільного донорства закликає нас піклуватися про інших, поглиблювати соціальні відносини та формувати згуртовану спільноту.
Сучасна медицина сягнула у своєму розвитку небачених висот, проте і сьогодні життя багатьох людей залежить від незамінних «живих ліків» - донорської крові. Донорська кров допомагає продовжити життя пацієнтів, які страждають від станів, що становлять загрозу для життя, і поліпшити якість їх життя. Важко назвати галузь медицини, де б не застосовувалась донорська кров та її препарати. Без переливання крові або її окремих компонентів зараз неможлива практично жодна серйозна операція - від кесаревого розтину до шунтування артерій. Особливо сильні крововтрати виникають при операціях на органах, що займаються фільтрацією крові й сильно нею наповнених - печінці чи нирках.Крім того, донорська кров регулярно потрібно людям, які мають онкологічні захворювання крові або хвороби органів кровотворення, коли організм не в змозі сам виробляти життєздатну кров. Так, при гемофілії і деяких видах анемії переливання крові - єдиний спосіб для підтримання життя хворого. Регулярне переливання крові потрібно і тим, хто проходить хіміотерапію або опромінення при лікуванні від раку. Запаси донорської крові та її компонентів життєво важливі для ефективної роботи галузі охорони здоров'я, а також під час прийняття надзвичайних заходів у зв’язку з антропогенними катастрофами і стихійними лихами.
Як показує статистика, кожна друга людина на Землі протягом життя потрапляє в ситуацію, в якій їй буде потрібно переливання крові.
На жаль, брак достатнього запасу якісної донорської крові відчувається в багатьох країнах світу, і наша країна не є винятком.
Мета кампанії спонукати регулярних донорів крові продовжувати здавати кров, а людей, особливо молодих, з хорошим здоров'ям, які ніколи не здавали кров — стати донорами крові.
Заходи приурочені до Всесвітнього дня донора будуть включати проведення: масових акцій, флешмобів, круглих столів, брифінгів, конференцій. Розміщення інформаційних матеріалів у мережі - Інтернет, телебаченні , радіо, публікації статей в пресі тощо.
Цілі кампанії цього року просувати цінності донорства крові з тим, щоб зміцнювати солідарність спільноти і соціальну згуртованість і закликати людей не ставитися з байдужістю до інших та сприяти створенню небайдужого суспільства.
Зав. відділенням НЕМД | В.В. Марцин |