A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство Теплицької селищної ради "Теплицька міська лікарня"
Теплицької селищної ради

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД  ТУБЕРКУЛЬОЗУ

24 березня  2018 року Україна та весь світ відзначатимуть  Всеукраїнський і Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який проходитиме під гаслом «Єднаймося для подолання туберкульозу».

Соціально-економічна криза в країні, погіршення добробуту нашого народу, невпевненість у завтрашньому дні, стреси, незбалансоване харчування і навіть недоїдання багатьох наших співвітчизників, забруднення довкілля погіршили імунітет у багатьох людей, й на цьому тлі відбувається спалах туберкульозу.        

Близько 200 жителів нашого району ( в т.ч. 5 дітей ) сьогодні хворі на туберкульоз. У 22 з них - активна форма цієї небезпечної хвороби. 11 із  них виділяють мікобактерії туберкульозу і є небезпечними для оточуючого середовища. Кожний хворий, якого не вилікували від туберкульозу, може заразити 15-20 і більше людей. В Україні не прийняті закони, які передбачають відповідальність за зараження туберкульозом інших людей. 

Торік у районі виявлено 12 хворих з активним туберкульозом, це на 4 випадки  менше  ніж у 2016 році. У 5 хворих - розпад легеневої тканини, і в 9 хворих   виявлено  бактеріовиділення.

Враховуючи ситуацію, що склалася, кожен громадянин України повинен знати  необхідну інформацію про туберкульоз і вміти оберігтаи себе від нього.

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання на яке хворіють люди незалежно від статі, віку та соціального становища, а також тварини, птахи і риби. Найчастіше туберкульоз розвивається в легенях, але може вражати усі органи і системи організму людини.

Збудником туберкульозу  є мікобактерія туберкульозу. Є багато видів мікробактерій: людський, бичачий, пташиний, мишачий та інші і всі вони можуть уражати людину. Всі вони дуже стійкі в навколишньому середовищі. Так, збудники туберкульозу зберігаються в грунті 1-2 роки, у річній воді до 5 місяців, у вуличному пилу до 10 діб.  Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хвилини.

Зараження відбувається повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чихав хворий), повітряно-пиловим (через вдихання дорожного пилу), а також аліментарним шляхом – через їжу, посуд, побутові речі. Однак, найчастіше заражаються туберкульозом від хворих на туберкульоз легень, які кашляють і спльовують харкотиння.

Найбільш вразливим прошарком суспільства є діти та підлітки. Це – діти зі слабким імунітетом ( часто хворіючі на ГРВЗ, бронхіти, пневмонії); діти із соціально-незахищених сімей ( сімейних туберкульозних вогнищ та поганих матеріальних умов).

Більшість людей інфікується збудником туберкульозу до 30 років.

Фактори,  що  сприяють виникненню туберкульозу наступні: часті простудні захворювання, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, паління, алкоголізм, наркоманія, ВІЛ статус.

Особливу стурбованість викликає той факт, що в Україні так і в районі наявна тенденція до розповсюдження стійкого до ліків  туберкульозу, що потребує більш тривалого  та  дорогого лікування.  На сьогоднішній день в районі  є хворі, в яких туберкульозна палочка стійка майже до всіх протитуберкульозних препаратів. Таких  хворих лікувати дуже важко.

Будь яка людина повинна запам’ятати для себе одне правило:  якщо у вас довготривалий кашель ( більше 3 тижнів) і хоча б один з наступних симптомів: субфібрильна ( невисока) температура, нічна  пітливість, немотивоване  зниження ваги тіла, слабкість – слід негайно звернутися до сімейного лікаря та пройти рентгенологічне обстеження на туберкульоз і здати мокроту на наявність мікобактерій  туберкульозу.

Вчасне звернення до лікаря – це запорука здоров′я людини.

Для попередження захворювання на туберкульоз – важливо:

 1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми.
 2. Не докурювати цигарки після нікого з курців.
 3. Користуватися особистими предметами гігієни.
 4. Вести здоровий спосіб життя – регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків.
 5. Докладати зусилля, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, мінерали. В осінньо-зимовий період з профілактичною метою приймати вітамінно-мінеральні комплекси для підвищення імунітету.
 6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу.
 7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні.
 8. Своєчасно звертатися до лікаря з метою виявлення та лікування хронічних захворювань, які послаблюють імунітет.
 9. Уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом – з метою попередження захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД, як захворювань, що викликають імунодефіцит.
 10. Не забувати 1 раз у  рік  робити флюорографію грудної клітки.
 11. Несприятливість дитячого організму до туберкульозу значно підвищує протитуберкульозне щеплення – вакцинація БЦЖ. Здійснюють її в пологовому будинку на 3-5 день життя новонародженого.  Триває цей імунітет 5-6 років, а потім слабне. Повторне щеплення проводять у 7 років, щоб підтримати імунітет.

Прогнози  експертів ВООЗ на найближче десятиліття невтішні: туберкульоз й надалі залишається найпоширенішою інфекційною хворобою.  Цьому сприяє, як політична нестабільність так і економічна відсталість та соціальна незахищеність у нашій країні. Тому боротьба з туберкульозом давно вже перестала бути чисто медичною проблемою. Вона – справа державної ваги.

Пам′ятайте, ваше здоров′я – у ваших руках!

Лікар-інфекціоніст Н.А. Гончарук

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора